DENETİM KURULU

İBRAHİM PEKTAŞ

İbrahim Pektaş

İBRAHİM PEKTAŞ

1953 yılında Malatya’da doğan İbrahim Pektaş, 1976 yılında Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunudur. ABD-Western İllinois University’ nde Makro Ekonomi dalında Yüksek Lisans Programı’nı tamamlamıştır. İş hayatına, 1977 yılında T.C Çalışma Bakanlığı’nda İş Müfettiş Yardımcısı olarak göreve başlamış, 1980 yılında Devlet Planlama Teşkilatı İhracat Teşvik Grup Başkanı olarak görev almış, 1988-1992 yılında Türk Hava Yollarında Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı olarak, 1999-2002 arası ise Türk Hava Yolları Denetim Kurulu Üyeliği yapmıştır.


1992’li yıllardan günümüze kadar Diler Holding A.Ş. ve bünyesindeki şirketlerin tümünde Yönetim Kurulu Üyesi, Diler Demir Çelik End. Ve Tic. A.Ş., Diler Dış Ticaret A.Ş., Yazıcı Demir Çelik San. Ve Tur. Tic. A.Ş. ve Diler Yatırım Bankası A.Ş.‘ de Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Asil Çelik San. Ve Tic. A.Ş.’ de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevlerini sürdürmektedir.


1994 yılında Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçilen İbrahim Pektaş, 1995-2005 tarihleri arasında da Türkiye İhracatçılar Meclisinde Başkan Vekili olarak görev almış ve 2010 yılı itibariyle de Çelik İhracatçıları Birliğinde Yönetim Kurulu Üyesi, Mayıs 2018 itibariyle Türkiye İhracatçılar Meclisinde Sektörler Konseyi Üyesi ve TİM Başkan Vekili olarak görevini sürdürmektedir. Evli olup üç çocuk babasıdır. İngilizce bilmektedir.