ETKİNLİKLERİMİZ

MARMARA ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ DEKANLIĞINI ZİYARETİMİZ

Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan ERDAL’ın daveti ile, TURKTRADE Genel Sekreteri ve Üyelerimizin İnsan Kaynakları Yöneticilerinden oluşan bir heyet ile Göztepe’deki yerleşkelerinde ziyaret ederek çok verimli bir toplantı gerçekleştirdik.

Ülkemizin köklü ve saygın üniversitelerinden olan Marmara Üniversitesi bünyesinde 2009 Yılında kurulan Teknoloji Fakültesi, kendi alanlarında deneyimli ve nitelikli Mühendis ve Teknik Öğretmen kökenli öğretim elemanları, modern teknolojilere dayalı altyapı ve laboratuvar imkânları ile uygulama becerisi yüksek, bilgi ve donanımı güçlü mühendisler yetiştirmeyi ana hedef olarak belirlemiştir

Diğer mühendislik fakültelerinden farklı olarak son sınıfa gelen öğrenciler, eğitimlerinin 14 hafta süren 7. dönemini, “İşyeri Eğitimi”, “İşyeri Uygulaması” ya da “Uzun Dönem Staj” adı altında endüstriyel kurum-kuruluş ve işletmelerde geçirmektedirler. 7+1 olarak da isimlendirilen bu uygulama YÖK tarafından ülkemizde ilk olarak Teknoloji Fakültelerinde başlatılmıştır. Uzun Dönem Staj uygulaması sayesinde öğrencilerimiz mezuniyetleri sonrası iş hayatına atılma konusunda çok önemli kazanımlar elde etmekte, iş bulma, iş yerine uyum sağlama gibi birçok problemi en düşük seviyede yaşamaktadırlar. İşyeri Eğitimi süresince öğrencilerimizin SGK ödemeleri fakültemiz tarafından, asgari ücretin 1/3 kadarlık maaş ödemesi de YÖK tarafından gerçekleştirilmektedir.

Yukarıda sayılan özellikleri ile fakülte, geleneksel mühendislik yerine, “Yeni Nesil Mühendislik” anlayışıyla; Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği ve Tekstil Mühendisliği olmak üzere 6 bölümde uygulamalı eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir.

Fakülte, sanayi ve ilgili sektörler ile yakın ilişkiler içerisindedir, ancak bu ilişkileri daha da yaygınlaştırmak ve hem İşyeri Eğitimi kapsamında hem de danışmanlık, birlikte proje üretme, test-analiz hizmetleri gibi diğer alanlarda da işbirliklerini artırmayı arzu etmektedirler.